top of page
  • Černý Sněhulák

Hacking a jak se jemu ubránit

Aktualizováno: 12. 5. 2023Hacking je forma počítačového útoku, který se snaží získat nebo porušit osobní údaje nebo systémová data. Hackeři je mohou následně prohlížet, kopírovat, měnit, nebo dokonce odstranit.Hackeři používají různé metody k proniknutí do systémů.


Mají na to počítačové programy a využívají chyb v cizím systému, přepisování hesel nebo dokonce krádeže identity.

Některé formy útoků jsou mnohem sofistikovanější, jako například útoky typu „man-in-the-middle“, kdy hackeři využívají falešné nebo pozměněné informace, aby se dostali do systému.


Existuje mnoho druhů hackingu, z nichž nejčastějších je:


  • Útok na webové stránky- napadení webových stránek s cílem získat přístup k citlivým informacím nebo způsobit poškození webu.

  • Útok na síť- zaměřuje se na napadení počítačové sítě, a to jak veřejné, tak soukromé. Cílem útoku je stejný jako při útoku na weby.

  • Útok na počítač- snaží se napadnout počítač jednotlivého uživatele.

  • Phishing- získává citlivé informace od uživatelů pomocí podvodných e-mailů nebo zpráv.

  • Ethical hacking- provádí se s cílem zjistit bezpečnostní slabinu v počítačovém systému nebo síti a následně ji opravit. Ethical hacking se většinou provádí s souhlasem vlastníka systému nebo sítě a může být využíván jako nástroj pro zvýšení bezpečnosti.

  • Malware- používá škodlivý software, který je nainstalován do cílového počítače bez vědomí uživatele.


Jedním z nejlepších způsobů, jak se bránit proti útokům, je udržovat aktuální zabezpečení počítače. To znamená udržovat aktuální antivirový software, aktualizovat operační systém a používat silná hesla.


Další dobrý způsob spočívá ve vyhýbání se nezabezpečeným Wi-Fi sítím, které nemají žádné heslo. Často jsou to připojení na veřejných místech. Také se vyhýbejte nezabezpečeným webovým stránkám, které mají nízkou úroveň zabezpečení, nebo používejte firewally a bezpečnostní nastavení. Tyto nástroje omezují a zabraňují přístup do systému. Nikdy neotvírejte soubory od neznámého odesílatele. Jejich otevřením se vystavujete riziko zavirování a ztrátě vašich citlivých dat a informací. Bohužel tyto soubory posílají i hackeři, kteří se zmocnili profilu vašich přátel a vydávají se za ně, či vytváří identické profily. Tyto podezřelé zprávy okamžitě hlaste správci sítě či webové stránky.Zdroje:

"Jak se chránit před útoky hackerů" (https://www.mujpc.cz/clanek/jak-se-chranit-pred-utoky-hackeru)

"10 tipů pro ochranu před útoky hackerů" (


)

2 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page