Nebezpečná šmoulová aneb o barvivech v bonbónech pro děti
Nepovolit dětem občas nějakou tu sladkost, to zřejmě nedokáže žádný rodič. Některým výrobkům je ale vhodné se jednoznačně vyhnout. Proč jsou problém zářivé barvy bonbónů?
K čemu slouží barviva v potravinách
Potravinářská barviva se objevují v široké škále potravin. Jde třeba o pomazánky, sirupy, ale i limonády. A barviva se nevyhýbají ani výrobkům určeným dětem.
Tato skupina látek má především psychologický efekt na spotřebitele. Především má díky barevnosti potravina lépe vypadat a nalákat tak ke koupi. Specifickou cílovou skupinou, která je ochotna nechat se nalákat na zářivě barevné poživatiny jsou děti. Výrobci proto ve velkém barví i nejrůznější bonbóny a sladkosti.
Barviva se dělí se na:
syntetická
přírodní
přírodně identická
Přírodní barviva se vyskytují v přírodních zdrojích, jako jsou rostliny. Přírodně identická barviva se vyrábějí synteticky, ale mají shodné složení jako barviva přírodní. Syntetická barva jsou vyráběna uměle. V potravinách tyto složky vždy poznáte podle číselného značení E 100 až E 182.
Která barviva jsou riziková a proč?
Za nejvýraznější problém považují odborníci tzv. Azobarviva, což jsou chemická barviva, která jsou vyráběna z hnědouhelného dehtu nebo z ropy.
Do této skupiny patří:
E102 Tartrazin
E104 Chinolinová žluť SY
E110 Žluť SY
E122 Azorubin
E123 Amaranth
E124 Ponceau 4R
E128 Červeň 2G
E129 Červeň allura
E151 Brilantní čerň
Tyto látky mohou nepříznivě ovlivnit pozornost dětí a vyvolávat hyperaktivitu. Stejně tak se hovoří o možném vlivu na rozvoj alergií, ekzémů či astmatu. Odborníci proto doporučují se jim v optimálním případě zcela vyhnout.
Dle nařízení č. 1333/2008/ES se za riziková považují tato barviva:
E110 Žluť SY
E104 Chinolinová žluť SY
E122 Azorubin
E129 Červeň allura
E102 Tartrazin
E124 Ponceau 4R
V potravinách se v minulosti využívala také barviva žluť 2G a hněď FK, jejichž použití je kvůli jejich škodlivým účinkům v ČR momentálně již zakázáno.
Comments