Nová legislativa si tentokrát „posvítila“ na oblíbené brigády. Co brigádníky čeká? Jaká práva a povinnosti jim má zaručit novela zákona?
„Dohodáři“ získají nárok na dovolenou
Momentálně připravovaná legislativa se dotkne hlavně brigádníků. Tedy lidí, kteří svůj pracovní poměr uzavírají na dohodu o provedení práce (DPP) nebo dohodu o pracovní činnosti (DPČ). Tyto typy smluv se uzavírají pro krátkodobý či nepravidelný výkon práce.
Novela zákoníku práce byla ve svém nejnovějším návrhu schválena vládou v rozsahu, který byl výsledkem připomínkového řízení již během letošního dubna. Následně zamířila do poslanecké sněmovny. Změny vstoupí v platnost zřejmě až během příštího roku, kompletní účinnost všech novel zákoníku práce se předpokládá k 1. 1. 2014. Co bude jinak?
Počítá se především s možností využití dovolené a ošetřovného pro pracovníky vykonávající práci na DPP a DPČ.
Nárok na dovolenou vznikne za obdobných podmínek jako při běžném pracovním poměru. A to v okamžiku, kdy bude smlouva trvat nepřetržitě déle než 28 dní a zároveň pracovník odpracuje alespoň čtyřnásobek své fiktivní týdenní pracovní doby, kterou zákoník stanovuje na 20 hodin. Nevyčerpanou dovolenou bude možné si nechat proplatit.
Přibýt by měly i další výhody, které zaměstnání „na dohodu“ přiblíží klasickému pracovnímu poměru. Nárok na volno vznikne v případě tzv. jiných důležitých osobních překážek, což je třeba návštěva u lékaře.
Co na to tuzemské firmy? Aktuální změny týkající se DPP a DPČ především významně ovlivní administrativu. Zaměstnavatelé tak z novinky příliš nadšeni nejsou. Kromě zvýšené administrativní zátěže to podle nich povede k i vyšším nákladům.
Pesimistické předpovědi taktéž dnes soudí, že stále více podniků se k podobné oficiální formě zaměstnání chtít uchýlit nebude. Příležitostné přivýdělky zřejmě z pracovního trhu nezmizí, nicméně zaměstnanci budou pracovat tzv. „načerno“. Což v konečném důsledku povede k opačnému efektu, kdy zůstane ochrana práv zaměstnanců nulová.
Σχόλια